ROD - Radiostacja Odbiorcza Dywizjonu


W latach dwudziestych na wyposażeniu Wojska Polskiego znajdowała się radiostacja odbiorcza ROD, którą tworzyły urządzenia opracowane i produkowane we Francji w czasie I wojny światowej. Radiostacja ta służyła do utrzymywania jednostronnej łączności radiowej pomiędzy samolotem kierującym ogniem artylerii a ziemią.
Zestaw ROD składał się z odbiornika detektorowego typu A 1 i zewnętrznego wzmacniacza lampowego. Był on przystosowany do odbioru na słuchawki fal gasnących (emisja B) i niegasnących fal modulowanych (AM, MCW) w zakresie częstotliwości od 600 do 3000kHz. Z wyłączonym wzmacniaczem zasięg radiostacji wynosił 10km, natomiast po włączeniu wzmacniacza zasięg wzrastał do około 40km.
Cały zestaw mieścił się w skrzyniach, a łączny ciężar wynosił około 100 kilogramów.
Odbiornik A 1 został zbudowany w następującym układzie: strojony obwód antenowy, strojony obwód pośredni, obwód detektorowy. Sprzężenie obwodu pośredniego z obwodem antenowym było regulowane. Detekcja odebranych sygnałów odbywała się przy użyciu detektora stykowego (galena).
Przy zadowalających warunkach odbioru nie istniała konieczność załączenia obwodu pośredniego. Obwód ten załączało się wówczas, gdy występowały zakłócenia od innych stacji lub wyładowania atmosferyczne.
Wzmacniacz zawierał trzy uniwersalne lampy odbiorcze wz. OD. Urządzenie to zostało zaprojektowane w sposób, który umożliwiał wykorzystanie pierwszej lampy jako detektora, a dwóch pozostałych jako wzmacniacza małej częstotliwości lub też użycie wszystkich trzech lamp jako wzmacniacza małej częstotliwości. W pierwszym przypadku odbiornik pracował z detektorem stykowym wyłączonym, w drugim zaś - włączonym.
Działanie wzmacniacza można było skontrolować za pomocą wchodzącego w skład wyposażenia brzęczyka. O poprawnym funkcjonowaniu wzmacniacza świadczył silny dźwięk brzęczyka wydawany w trakcie potrącania lamp.
Radiostacja współpracowała z anteną utworzoną z dwóch odcinków linki antenowej, zawieszonych w kształcie odwróconej litery V na maszcie o wysokości siedmiu metrów. Zalecana długość każdego odcinka w zakresie 0,6...1MHz - 35 metrów, a w zakresie 0,9...3MHz - 20 metrów. Długość linii zasilającej - 12 metrów.
Źródłem napięcia żarzenia była bateria sucho-mokra, zaś napięcia anodowego - bateria sucha. Napięcie żarzenia wynosiło 4V, anodowe - 90V.


Opracował Roman Buja

Źródło: Skrypt Szkoły Podchorążych Piechoty "Łączność" Ostrów-Mazowiecki 1931